@WESTBOHEMIA1945

Menu

Nejlepší momenty naší historie jsou nezapomenutelné.“

Vítejte na webu sběratele dobových US militarií a suvenýrů spojených s osvobozením západních a jihozápadních Čech v roce 1945, předmětů poválečné hospodářské pomoci UNRRA v Československu a militarií slavné americké 2. pěší divize „Indianhead". Tematické příspěvky a vybrané sbírkové předměty si můžete prohlédnout níže v blogu sběratele, na sociálních sítích Instagram, Facebook a Threads s názvem @WESTBOHEMIA1945 a s hashtagem #WestBohemia1945. Mnoho dalších exponátů, artefaktů a darů válečných veteránů je k vidění v celoročně otevřeném muzeu Patton Memorial Pilsen, kde se těším na vaši návštěvu i v průběhu tradičních Slavností svobody v Plzni. Vedle sběratelské, badatelské, muzejní a klubové činnosti se věnuji dalším aktivitám, které připomínají osvobození západních Čech v roce 1945 a nezapomenutelná setkání s americkými a belgickými veterány, s jejichž rodinami nás dodnes pojí pevná pouta přátelství. Pokud hledáte sběratelské US militarie, předměty, suvenýry nebo tematické knihy ke koupi, navštivte e-shop WESTBOHEMIA1945, který je zaměřený na US Army v Čechách 1945.

Děkuji za návštěvu webu, případný nákup v e-shopu a nabídku vašich militarií ke koupi či výměně.

B L O G   S B Ě R A T E L E

Podpis a setkání s Geraldem


Do známé dětské knihy Little Tom od profesora Tilleho s krásnými ilustracemi Otakara Štáfla, která byla vydaná u nakladatele B. Kočího v Praze v roce 1922 a vytištěna u Josefa B. Potočného v Rokycanech, se v roce 1945 na památku zapsali američtí vojáci slavné 2. pěší divize: James S. Killen, Edmund J. Zygmund, Jerry Mc Evoy, Ira W. Spencer, Gerald A. White, Bill Anderson, Jack Johnson, Donald Williams, Patrick H. Long a Sgt. Joseph Mark, převážně příslušníci z roty M 23. pěšího pluku. Kniha se založenou nášivkou 2. pěší divize a rukávovým hodnostním označením T/3 byla nalezena při rekonstrukci nemovitosti a získána koupí v roce 2019. Jen o několik let později se podařilo týmu projektu "Men of the 2nd Infantry Division 1940 - 1945" a členům Klubu Tommy & Yankee z. s. Plzeň neuvěřitelné ztotožnění žijícího veterána Geralda Whitea a následné setkání s ním u příležitosti 79. výročí Bitvy v Ardenách! Svobodník Gerald White byl nasazen do bojů v polovině ledna 1945 a vzpomínal: "Byl jsem přidělen k rotě M 23. pěšího pluku 2. divize 15. ledna 1945 někde v Belgii. Byla velká zima a hodně sněhu. Někdy docházelo k velkému ostřelování ze strany Němců a k mnoha bojům v okolí průsmyku Ondenval-Iveldingen poblíž St. Vith v Belgii v rámci Bitvy v Ardenách. Káceli jsme stromy s C-4, abychom je použili na bunkry, protože půda byla tak zmrzlá, že jsme nemohli kopat zákopy. Byl jsem přidělen jako nosič munice, většinou minometů."  Po té, co se Gerald zúčastnil bojů v Belgii a v Německu, jeho bojová cesta skončila na českém západě v květnu a se svými spolubojovníky se tehdy podepsal na památku do knihy českým přátelům v Plzni. V prosinci 2023 byl mile překvapen existencí této památeční knihy obsahující jeho podpis z roku 1945 a velmi nadšený ze setkání s výpravou reenactorů ze západních Čech, které před 78mi lety pomáhal osvobodit. Vedle řady dalších podpisů si hned vybavil i dva kamarády ve zbrani.
 
Věnováno památce Pfc. Geraldovi A. Whiteovi (1926 - 2023),osvoboditeli českého západu, veteránovi a příslušníkovi roty M z 23. pěšího pluku slavné 2. pěší divize , který nás opustil ve věku 97 let jen několik dní po jeho návratu z Belgie do USA. Čest jeho památce, nikdy nezapomeneme!
 
Source: Men of the 2nd Infantry Division 1940 - 1945